2-3 yaş, çocukların yavaş yavaş bağımsız olmaya başladıkları bir dönem. Anneye olan bağımlılıkları sürmekle beraber; yürümenin, koşmanın ve konuşmanın heyecanını davranışlarına yansıttığı için, onunla baş etmekte zorlanabilirsiniz.

2-3 yaş çocukların gelişim özellikleri;

2 yaş 25. aydan 36. ayın sonuna kadar olan dönemi kapsar. Bu yaşta çocuk inatçıdır, sürekli tutturur, hareketli ve meraklıdır, sürekli etrafı karıştırır.

En sık görülen davranışlardan biri de sürekli bir olumsuzluk halinde olması, her şeye “hayır” demesidir. Bazı çocuklarda bu dönem kısa sürerken, bazılarında uzun süreli ve şiddetli olabilir. Bu özelliklerin yaş dönemine özgü olduğunu bilmek ve geçici olduğunu unutmamak gerekir. Bu yaştaki çocuğun dikkatini başka şeye çekmek çok kolaydır, inatlaşmaya girmemek, sürekli olarak “dur, yapma, elleme” demekten kaçınmak önemlidir. Kendi başına yapmakta ısrar ettiği faaliyetler konusunda ise desteklemek gerekir. Çocuklar etraflarında kendilerinden başka bireylerin de olduğunu, onların da istek ve ihtiyaçları olabileceğini, kendi istek ve ihtiyaçlarını kısa süre de olsa geciktirebilmeyi 3 yaşından itibaren tam olarak anlamaya başlarlar. Bu nedenle benmerkezcilik olarak adlandırılan, dünyanın merkezinde kendisinin yer aldığı düşüncesi tamamen yaşının gerektirdiği, gelişimin doğal bir parçasıdır. 2 yaş sorgulama dönemidir. Çocuk, her gördüğü kişi ve nesnenin ismini sorar. Bu dönemde çocuğun konuşmaya başlamış olması, 2-3 kelimelik cümlelerle istek ve ihtiyaçlarını ifade etmesi beklenir. Fakat düşünce akışının hızlı olması, söyleyecek çok şeyinin olması, ancak bunları ifadeye dökecek yeterlilikte kelime dağarcığının olmaması nedeniyle konuşma sırasında takılmalar görülebilir. Bu durumun gelişimsel olduğunu bilmek ve üzerinde durmamak gerekir.